V Zjazd Filmoznawców i Medioznawców
Manifestacje i przekroczenia: polityki – estetyki – teorie
pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami
organizator:
Uniwersytet Gdański:
Instytut Badań nad Kulturą
Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy
Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
18-20 września 2025, Gdańsk
Zapraszamy Państwa do udziału w V Zjeździe Filmoznawców i Medioznawców, który tym razem odbędzie się pod hasłem Manifestacje i przekroczenia: polityki – estetyki – teorie
Manifestacje i przekroczenia: polityki – estetyki – teorie
Dziesięciolecie utworzenia Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami jest znakomitą okazją do zamanifestowania nie tylko różnorodności prowadzonych badań, lecz również naszej zdolności do przekraczania granic. Wyjaśniając myśl przewodnią V Zjazdu, można zacząć od etymologii słowa „manifestacja”, które pochodzi od łacińskiego rzeczownika manifestatio, czyli objawienie, ogłoszenie, wyjaśnienie lub uwidocznienie czegoś, co pozostawało w ukryciu. Jak pisał Paul Ricoeur, manifestacja łączy się z uczestnictwem w świecie, poszukiwaniem sensu i prawdy, która jest odsłonięciem tego, co przejawia się w sferze symbolicznej.
Manifestowanie oznacza również występowanie, a więc publiczne zaprezentowanie swoich poglądów, co może wiązać się z wyrażeniem sprzeciwu lub poparcia dla określonej idei. Konferencyjne wystąpienia przebiegają w określonym porządku, który nie pozbawia ich jednak spontaniczności i nieprzewidywalności, ponieważ manifestowanie zakłada przekraczanie ram wyznaczonych przez paradygmaty obowiązujące w nauce, prowadzi do pogodzenia się z niepewnością i przygodnością wiedzy.
Poznanie związane jest ze spojrzeniem poza horyzont, badaniem granic, czasem ich przesuwaniem lub ustalaniem nowych, docieraniem do miejsc, których nikt wcześniej nie odwiedzał. W nauce nie chodzi wyłącznie o przekroczenie linii demarkacyjnej oddzielającej dwa sąsiadujące ze sobą obszary, lecz o dotarcie poza najdalszy punkt – do kresu świata (poznania). Naruszenie zastanego porządku poprzez podważenie zasad estetycznych czy epistemologicznych oznacza wkroczenie na nieznany teren i otwarcie się na radykalną inność, a co za tym idzie – narażenie się na popełnienie błędu i wykonanie fałszywego kroku.
Przekroczenie jako narzędzie myślenia krytycznego pozwala na wyjście poza przeciwstawienie podmiotu i przedmiotu poznania (fenomenologia), dychotomię wnętrza i zewnętrza (dekonstrukcjonizm), opozycję człowieka i zwierzęcia (posthumanizm), czyli naruszenie status quo. Celem tych operacji nie jest rozmycie granic ani ich unieważnienie, lecz pokazanie – zamanifestowanie – ich niestabilności i problematyczności, a może nawet uświadomienie sobie ich iluzorycznego charakteru.
Jednocześnie prosimy pamiętać, że naszą intencją jest również integrowanie środowiska polskich badaczy nad filmem i mediami oraz stworzenie platformy do dalszej współpracy przy wykorzystaniu struktur Towarzystwa. Chcielibyśmy zatem zachować otwartą formułę tematyczną. Hasło przewodnie Zjazdu – Manifestacje i przekroczenia: polityki – estetyki – teorie – prosimy traktować możliwie szeroko i inkluzywnie.
Do 15 lutego 2025 czekamy na zgłoszenia paneli i roundtable. Powinny mieć charakter tematyczny, związany z hasłem przewodnim Zjazdu. W skład panelu mogą wchodzić 3 lub 4 osoby, w tym jego przewodniczący/a, w skład roundtable 4 lub 5 osób, w tym prowadzący/a. Nie mogą wszystkie reprezentować tej samej jednostki naukowej. Można wziąć udział tylko w 1 panelu lub roundtable. Wymogiem formalnym zgłoszenia panelu/roundtable jest przynależność do Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.
Prosimy o przysyłanie do Przewodniczącego Rady Programowej prof. dra hab. Piotra Zwierzchowskiego: piotr.zwierzchowski@ukw.edu.pl, tytułu i składu panelu/round table (uczestnicy nie muszą być członkami/członkiniami PTBFM), nazwiska przewodniczącego/przewodniczącej lub prowadzącego/prowadzącej, oraz krótkiego opisu, posługując się załączonym formularzem. W przypadku panelu należy podać również tytuły poszczególnych referatów oraz ich abstrakty.
Pod uwagę będą brane również zgłoszenia indywidualne. Osoby zgłaszające się w ten sposób muszą należeć do PTBFM i zaakceptować decyzję Rady Programowej dotyczącą przypisania ich do nowego lub zgłoszonego wcześniej panelu/roundtable (za zgodą jego organizatora/ki). Wskaźnik akceptacji zgłoszeń indywidualnych jest dużo niższy niż w przypadku paneli/roundtable.
Na każdy panel i roundtable przewidzianych jest 90 minut. Sposób ich zaplanowania należy do organizatorów. Pozostają oni w kontakcie zarówno z Radą Programową, Organizatorami, jak i uczestnikami/uczestniczkami zjazdu, przekazując wszelkie niezbędne informacje.
1 kwietnia 2025 roku na stronie PTBFM zostanie umieszczona lista paneli i roundtable zatwierdzonych przez Radę Programową.
Przewidujemy także spotkanie poświęcone najnowszym publikacjom. Informację, do kogo należy zgłaszać propozycje, podamy w późniejszym terminie.
HARMONOGRAM
15 lutego 2025 – termin nadsyłania propozycji paneli/round table (mogą je zgłaszać tylko członkowie PTBFM)
1 kwietnia 2025 – ogłoszenie o przyjęciu/odrzuceniu zgłoszenia na Zjazd
1 czerwca 2025 – informacja o programie V Zjazdu
OPŁATA KONFERENCYJNA
termin wpłaty: 10 czerwca 2025
numer konta – podany zostanie na początku kwietnia wraz z informacją o przyjęciu zgłoszenia
wysokość opłaty: 450 PLN (dla członków i członkiń PTBFM) i 500 PLN (dla pozostałych uczestników/czek); 200 PLN dla doktorantów/ek i studentów/ek (członków i członkiń PTBFM) i 250 PLN (dla pozostałych doktorantów/ek i studentów/ek)
opłata konferencyjna obejmuje: udział w konferencji, materiały konferencyjne, przerwy kawowe, bankiet
KOMITET ORGANIZACYJNY V ZJAZDU FILMOZNAWCÓW I MEDIOZNAWCÓW
dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG – przewodniczący
dr Marta Maciejewska – wiceprzewodnicząca
dr hab. Grzegorz Piotrowski, prof. UG
dr hab. Konrad Knoch
dr Paweł Biliński
dr Piotr Kurpiewski
dr Grzegorz Fortuna-Skowron
dr Grzegorz Kapuściński
Maria Sukow sukowmaria@gmail.com – sekretarzyni
Maciej Franciszczak maciejfranciszczak@gmail.com – sekretarz