Wojciech Sitek, Żegnaj, Ameryko. Mitologia późnego kapitalizmu w filmach Michaela Manna, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2024

Michael Mann proponuje w swojej twórczości wielowymiarową narrację o świecie uwikłanym w realia późnego kapitalizmu. Pochyla się nad postaciami, które nie są pozytywnie nastawione do systemu, ale nie chcą też funkcjonować poza nim. Bohaterowie filmów Manna pozostają wierni regułom rynku; ignorują własne potrzeby moralne i prośby ukochanych. Wsłuchują się jedynie w wezwania do zadośćuczynienia zawodowym powinnościom. Sygnały te nadchodzą zewsząd – są obecne w przestrzeniach i przedmiotach. Fantazję o dobrobycie intensyfikują imponujące wieżowce, spektakularne szklane fasady i niekończące się linie autostrad. Fetyszyzowane przez Manna metropolie wydają się pomnikami systemu – w najwyższym stopniu skupiają w sobie mitologię późnego kapitalizmu. Szaleńcze tempo życia wzmaga tęsknotę za inną egzystencją. Czy pożegnanie Ameryki jest w ogóle możliwe?
Treść niniejszej książki obejmuje wszystkie dzieła audiowizualne Manna. Nie są w niej obecne jednak drobiazgowe analizy poszczególnych filmów, kulisy ich powstawania czy ciekawostki realizacyjne. Tę funkcję spełniają liczne monografie i popularnonaukowe opracowania internetowe. Żegnaj, Ameryko. Mitologia późnego kapitalizmu w filmach Michaela Manna odwołuje do zagadnień społecznych. Trwająca tułaczka bohaterów, dosięgające ich zagubienie i niepewność, a wreszcie podejmowane próby odnalezienia wytchnienia, mają swoje źródło w realiach późnego kapitalizmu. By odsłonić profil rzeczywistości, należy podjąć wędrówkę po ekranowych miastach. Snucie się ulicami portretowanych metropolii może przypominać labiryntową przeprawę, w jakiej uczestniczą postaci zaludniające światy Michaela Manna.