NAGRODY W KONKURSIE NA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ ROKU 2018 POLSKIEGO TOWARZYSTWA BADAŃ NAD FILMEM I MEDIAMI

NAGRODY W KONKURSIE NA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ ROKU 2018 POLSKIEGO TOWARZYSTWA BADAŃ NAD FILMEM I MEDIAMI

 

W trzeciej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku, którego organizatorem jest PTBFM, zwyciężyła książka Justyny Czai Ekranowe życie mitu. Powstanie warszawskie w polskim filmie fabularnym 

O wyborze książki przez Jury zadecydowało wieloaspektowe podejście Autorki do tematu, który wręcz domagał się problematyzacji i wnikliwego opracowania. Dzięki połączeniu analiz filmowych, kulturowych i polityczno-społecznych udało się w książce stworzyć szeroką, a zarazem wnikliwą analizę zjawiska oraz uporządkować związane z nim mity i interpretacje. Docenione zostało również konsekwentne podejście historycznofilmowe, które pozwoliło zrekonstruować losy poszczególnych realizacji oraz towarzyszące im dyskursy.

 

 

W kategorii Debiut Roku zwyciężyła książka Barbary Szczekały Mind-game films. Gry z narracją i widzem, Łódź 2018.

 

W uzasadnieniu decyzji członkowie Jury podkreślili przede wszystkim trafność intuicji badawczej oraz świetne przygotowanie merytoryczne Autorki, która umiejętnie zdefiniowała jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk współczesnego kina, dokonując przy tym analizy filmowej narracji i stylu obrazowania, a zarazem nowej sytuacji odbiorczej. Publikację należy docenić za podjęcie badań wymagających znajomości refleksji filmoznawczej, a także badań nad komunikacją medialną oraz związanymi z nią przemianami kulturowymi.

 

Serdecznie gratulujemy Justynie Czai i Barbarze Szczekale oraz wszystkim nominowanym Autorkom i Autorom!

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas 44 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.